FİTOTERAPİ ve AROMATERAPİNİN UYGULAMA YÖNTEMLERİ

Fitoterapi ve Aromaterapinin Uygulama Yöntemleri

Binlerce yıldır ugulanan bitkilerle tedavi,  Antik Yunan zamanlarında konulan adı ile fitoterapi, günümüzde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tedavi yöntemi olarak onaylanmış bir bilim dalıdır. Eczacılık branşında farmakolojinin (ilaç bilimi) bir alt dalıdır ve bugün kullandığımız ilaçların önemli bir kısmı bitkilerden elde edilen ham maddelerden veya bunların sentetik formlarından oluşur. Halk arasında bilinen geleneksel bitkisel uygulamalar fitoterapi kapsamına girmez çünkü fitoterapi tamamen bilimsel klinik çalışmalara ve bu çalışmalar sonucunda elde edilen somut bilgilere dayanır. Modern tıbba alternatif olması, halk tarafından kolay erişilebilmesi ve ekonomik olmasının yanı sıra doğal olana duyulan ihtiyacın artmasıyla birlikte fitoterapinin değeri gün geçtikçe daha çok anlaşılmakta ve yaygınlaşmaya devam etmektedir.

 

Fitoterapinin Alt Dalı Aromaterapi

Fitoterapinin alt dallarından biri olan aromaterapi kaynak olarak uçucu ve sabit yağları kullanır.

Aromaterapi bu yağların iyileştirici özellikleri sayesinde zihin ve beden sağlığına etki eder. Aromaterapide kullanılan uçucu yağlar aslında kimyasal olarak birçok organik bileşiğin karışımlarıdır. Bu nedenle vücuda alındığında etki gösterme potansiyeline sahiplerdir.

 

 

Aromaterapide Uçucu Yağların Uygulama Yöntemleri

1. İnhalasyon

2. Topikal

3. Sindirim

 

 

 

İNHALASYON İLE AROMATERAPİ

 

İnhalasyon yöntemi, uçucu yağların soluma yoluyla vücuda alınmasıdır. Sabit bir yağda veya suda seyreltilen uçucu yağ, solunduğunda burnumuzdan sinir sistemimize kadar bir yol izleyerek etkisini gösterir.

Aromaterapide kullanılan en popüler yöntem olan inhalasyon sayesinde uçucu yağlar, hızlı ve güvenli bir yöntem ile vücuda alınabilir. Seyreltme işlemi sonrası doğrudan vücuda alınabileceği gibi pamuğa damlatma yardımıyla veya oda spreyi gibi farklı formlarda üretilmiş ürünlerle de alınabilir. 

İnhalasyon yönteminde en sık kullanılan ve en pratik olan uygulamalardan biri difüzör veya buhurdanlık ile kullanmaktır.

İnhalasyon aromaterapi, anksiyete, depresyon gibi ruh haliyle ilgili veya çeşitli fiziksel şikayetlerde oldukça yaygın kullanılan bir uygulama metodudur.

 

 

 

 

 

TOPİKAL İLE AROMATERAPİ

 

Topikal uygulama, uçucu yağların cilt tarafından emilmesi yoluyla vücuda alınmasıdır. Bu uygulama masajla veya kozmetik ürünlerle yapılabilir. Masaj için kullanılan uçucu yağlar, zeytinyağı veya tatlı badem yağı gibi sabit yağlarla karıştırılarak uygulanır.

Kozmetik aromaterapi ise aromaterapinin alt dallarından biridir. Cilt, vücut, yüz veya saç için aromatik yağları içeren ürünler üretilir. Aynı zamanda hidrolat adı verilen yan ürünler sayesinde bu ürünlerin sulu çözeltileri hazırlanarak yüz veya vücut spreyi üretimi de yapılır.

Böylece serinlik ve tazelik hissi sağlama başta olmak üzere, yara iyileşmesi gibi diğer uygulamalarda da uçucu yağların seyreltilmeden uygulanmasına olanak tanır.

Topikal aromaterapi, bedensel gerginlik kökenli şikayetler, baş ağrısı gibi gevşeme gerektiren semptomlar başta olmak üzere çok çeşitli senaryolarda uygulanabilir. Bunun yanı sıra aromaterapi masajı yalnızca ihtiyaç halinde değil genel refahı desteklemek amaçlı rutin olarak da tercih edilebilir.

 

 

 

 

SİNDİRİM İLE AROMATERAPİ

 

Bazı uçucu yağlar yenilebilir olmakla birlikte yenilen miktar oldukça önemlidir. Bir bardak soğuk suya birkaç damla damlatarak, yemeklerde aroma olarak kullanarak veya bitki çayı olarak tüketmek bu yöntemin alternatiflerindendir.

Anason, karanfil, okaliptüs, zencefil, greyfurt, limon, kekik, nane, biberiye ağız yoluyla alınabilen aromatik bitkilerden bazılarıdır. Birçoğunun taze hâlini zaten mutfaklarımızda kullanıyoruz.

Hangi yöntem ile uygulanırsa uygulansın aromaterapi; rahatlama, gevşeme, genel sağlığı destekleme, bağışıklık, solunum ve dolaşım sistemlerini güçlendirmede etkilidir. Aromaterapiyi diğer tamamlayıcı tedavilerden ayıran en güzel yanı etkisini hoş bir koku, rahatlatıcı bir masaj veya lezzetli bir aroma eşliğinde gösterebilmesidir.

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK : Essentials Oils: Inhalation Aromatherapy- A Comprehensive Review, 2021

 

 

 

Etiketler: fitoterapi, aromaterapi
Kasım 11, 2021
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Aromaterapimarket.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.