600 TL ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO
HER SİPARİŞİNİZDE %10 PARA PUAN
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat

BİTKİSEL ÇAYLAR

Bitki çayları bitkilerin, baharatların veya diğer bitki materyallerinin sıcak suda infüzyonundan veya kaynatılmasından elde edilen içeceklerdir. En önemli özelliklerinden biri kafein içermemeleridir. Bunun yanında sayısız çeşidi olan bitki çaylarının bu çeşitlerle doğru orantılı olarak sayısız faydaları vardır. Yüzyıllar öncesinden bu yana var olan bitki çayları, o zamanlardan beri hastalıkları tedavi etmek amacıyla kullanılır. Bitki çayları isimlerini elde edildikleri bitkilerden alırlar ve bitkilerin kök, yaprak, çiçek gibi kısımlarından oluşmalarına göre niteliklerini belli ederler. En çok tüketilen nitelikteki bitki çayları yaprak çaylardır ve oldukça faydalı özellikleri vardır. Yaprak çaylara örnek olarak siyah çay, yeşil çay, fesleğen, biberiye, ıhlamur ve defne gibi bitkileri gösterilebilir. Daha çok kış aylarında içilmesi tercih edilen genellikle sert bitki köklerinin sıcak suda kaynatılması ile elde edilirler. Zencefil, meyan kökü, ginseng kökü ve zerdeçal gibi bitkiler örneklerindendir. Son olarak çiçek çaylar farklı aroma ve lezzete sahip olan ve rahatlatıcı etkileri nedeni ile sıklıkla kullanılan nitelik türüdür. Bitki çayları saymakla bitmeyecek faydalara sahiptir. Çeşitlerine göre uyku bozukluklarına,  boğaz ağrılarına, romatizmal rahatsızlıklara, deri döküntüsüne yol açan cilt hastalıklarına, sabah bulantılarına, alerji belirtilerine, strese, kaygıya, bağırsak sorunlarına, kramplara, diş eti hastalıklarına, adet dönemi kasılmalarına, bağışıklık sistemine, apselere, kanserli hücrelerin yayılmasına, kötü kolesterole, şeker hastalığına, soğuk algınlığına, cilde, idrar yolu hastalıklarına, mesane enfeksiyonlarına, prostat iltihabına, selülitlere, böbrek taşlarına, yüksek tansiyona, anemiye, sindirim sistemine, öksürüğe, şişlik hissine, kilo vermeye, ateş yükselmesine, zararlı bakterilere, virüslere, mantarlara, sivilce ve aknelere, kan şekerine, damar sertleşmesine, saç dökülmesine, migren ağrılarına, vücut dinçliğine ve bunlar gibi akla bile gelmeyecek birçok probleme karşı fazlasıyla olumlu etkiler gösterirler. 

  Bitki çaylarının da belli bir raf ömrü vardır. Bunlar bitkiden bitkiye çok çeşitlilik gösterir. Bazen üç yıl, bazen altı ay bazen de üç ay olabilir. Bu nedenle bitkinin son kullanma tarihi veya tazeliği insan sağlığı ve beklenen fayda açısından göz önünde bulundurulmalıdır.

 Bitki çaylarının hazırlanması için de belli yöntemler vardır. Elde direkt olarak bitki varsa bunun demleme ve kaynama yöntemleriyle çay haline getirilmesi gerekir. Bitki çaylarının siyah çayda yapılan geleneksel yöntemdeki gibi çok kaynatılmaması gereklidir. Bundan ötürü sıcak suyun içerisine koyulan bitkiler sadece beş dakika kadar bekletilir ve kaynatılır. Beş dakikadan sonra süzme işlemi ile süzülür ve çayın içileceği bardaklara servis edilir. Kök bitki çayları demleme usulü ile de demlenebilir. Normal siyah çay demlemeye benzese de bitkilerin çok fazla kaynar suyun içerisinde kalması yararlı değildir. Bitkinin istenilen tüm faydalarına ulaşmak için bitki özellikle beş dakikadan fazla kaynatılmamalı ve süzerek kullanmalıdır. Taze olarak tüketmek ve her seferinde içilecek miktarda bitki çayını karışıma eklemek daha doğru sonuçlar verecektir. Uzman kontrolünde içilecek miktar belirlenebilir ve günde 2 bardaktan fazla bitki çayı içmemeye özen gösterilmelidir. Bunların yanında Aromaterapi Market sitesinde de görüldüğü gibi bitki çaylarının herkesin alışkın olduğu şekilde hazır poşetlenmiş halleri bulunmaktadır. Kolayca içinde kaynar su bulundurulan fincana konup birkaç dakika bekleyerek çay elde edilir. Çay hazır olduktan sonra poşetin fincanlık olarak özel olarak porsiyonlamasından ötürü poşet hiç uğraşmadan atılır.

 

BİTKİSEL ÇAY ÇEŞİTLERİ

Bitkisel çaylar sayılamayacak ve hepsi bilinemeyecek kadar çok fazla sayıdadır. Aromaterapi Market sitesinde özel durumlar için hazırlanmış karışık bitki çayları vardır. İlk çeşit bitkisel kayısı biberiye karışık bitki çayıdır. İçeriğinde barut ağacı, biberiye, kişniş, rezene, meyan kökü, yeşil çay, zencefil, tarçın, doğala özdeş kayısı aroması bulunmaktadır. Sonrasında bitkisel kiraz saplı karışık bitki çayı gelmektedir. İçinde kiraz sapı, biberiye, funda, yeşil çay, kırkkilit otu, mısır püskülü barındırmaktadır. Kış aylarında iç ısıtacak bitkisel kış çayı da Aromaterapi Market sitesinde yer alan bir çaydır. İçeriğinde barut ağacı, biberiye, kişniş, rezene, meyan kökü, yeşil çay, zencefil, tarçın, doğala özdeş kayısı aroması bulunur. Son olarak bitkisel r-ex karışık bitki çayı vardır. İçeriğinde barut ağacı, biberiye, kişniş, rezene, meyan kökü, yeşil çay, zencefil, tarçın, doğala özdeş kayısı aroması, sarı kantaron, kediotu, mayıs papatyası, oğul otu, lavanta, şerbetçiotu bulunmaktadır.

 

BİTKİSEL ÇAY FİYATLARI

Aromaterapi Market sitesinde bulunan tüm bu bitkisel çayların kutuları içinde altmış adet poşet vardır. Yani yalnızken veya sevdiklerinizle birlikte içebileceğiniz altmış fincan çay çok uygun fiyata elinizde olmaya hazır. İçlerinde bulundurdukları bitki sayısıyla, gösterdiği çokça faydayla, vereceği güzel hislerle bu çaylar gösterdiği tüm etkilere karşı çok uygun bitkisel çay fiyatlarına sahiptir. Aromaterapi Market sitesinde gezinirken hem bu çaylar hakkında bilgi sahibi olup hem de kolayca edinebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.