1

HİDROSOLLER

Hidrosol kelimesi su anlamında olan “hidro” ve çözelti anlamında olan “sol” kelimelerinin birleşmesiyle oluşan terimdir. Hidrosoller, yaprak, çiçek, kabuk, çilek, odun, sap ve kök gibi bitki materyallerinin buharla damıtılması sırasında oluşan saf ve doğal sulardır ve aslında uçucu yağların üretimi sırasında da çıkan yan ürünlerdir. Bitkiler uçucu yağ elde etmek için içerisinden su buharı geçirilerek damıtma işlemi görürken su buharı bitkideki uçucu yağı buharlaştırır ve beraberinde sürükleyerek uçucu yağdan ayrılmış su haline yani hidrosol haline gelir. Daha kolay tabirle uçucu yağın buharından veya hidro-damıtmasından arta kalan bitki suyu da denebilir. Aynı zamanda hidrolatlar, damıtıklar ve çiçek suları olarak da adlandırıldıkları zamanlar vardır. Ancak hidrosollerin bitkinin yapraklarından, kabuğundan, gövdelerinden, köklerinden ve diğer kısımlarından da damıtılabilmesinden ötürü bütün hidrosollere çiçek suyu terimini kullanmak doğru olmaz. Hidrosollerle uçucu yağların aynı anda aynı işlemle üretilip bambaşka maddeler olması kafa karıştırıcı olabiliyor ancak bu iki madde arasındaki farkı anlamak için sayılabilecek belli bariz farklar var. Hidrosoller su bazlı ürünlerken uçucu yağlar ise yağdır. Hidrosoller bitkiye ait hidrofilik bileşenlerden oluşurken uçucu yağlar lipofilik bileşenlerden oluşmaktadır. Bu da aynı bitkiden üretilen hidrosol ve uçucu yağın farklı aromalara sebep olmasının nedenidir. Bir hidrosolün 8 ile 10 ay içerisinde tüketilmesi gerekirken bunun yanında bir uçucu yağın çeşidine göre 3 yıldan 8 yıla kadar uzun süreler boyunca kullanılma şansı vardır. Hidrosoller ile uçucu yağların kimyasal özellikleri de tabii ki farklıdır. 

  Hidrosoller aslında yüzyıllardır kullanılan bir kültür. Kökleri Osmanlı Devleti’ ne dayanan hidrosollerin içeriği kulağa çok basit gelse de bu maddelerin vücudun her bölgesine sağladığı ayrı yararlar var. İçeriklerinin temizliği ve doğallığı doğrudan ağza sıkılmalarıyla da anlaşılabilir. İlk olarak hidrosoller cilde faydalarından bahsedilecek olunursa uçucu yağlardan çok daha hafif olan ve ciltle daha kolay anlaşan hidrosolleri yağlar gibi su ile seyreltmeden doğrudan cilde sürülebilir. Bu maddeler cildi nemlendirmek, sıkılaştırmak, beslemek, yatıştırıcı etkide bulunarak stresi azaltmak gibi birçok etkileri vardır. Hidrosoller toz kil ile karıştırılıp kil maskenizi yapılabilir. Cilt için tonik niyetine de kullanılır. Hem normal toniklerin etkisini gösterirken hem de hiçbir kimyasal içermeyen cilde en güzel tonik etkisini verirler. Gözenekleri sıkılaştırıp cildi temizlemeye yardımcı olmalarıyla tonik yerine geçebilirler. Aynı zamanda hidrosoller saç derisine de iyi gelmeleriyle bilinir. Saç problemleri de aslında bir deri yani cilt problemidir. Yani hidrosoller konu saç olduğunda da erişilebilecek en doğal çözüm. Kullanacağınız ilgili hidrosoller ile saçınızı besleyip parlaklaştırabilir ve kepeklenmeyi önleyebilirsiniz. Dezenfektan olarak kullanılan hidrosoller de mevcut. Hidrosoller kullanılarak ev ortamında temizlik ürünlerinizi yapılabilir, oda parfümü olarak da güvenle kullanılabilir. Yani hidrosoller çok geniş bir fayda alanına sahiptirler. 

  Esansiyel yağ benzerlerinden çok daha yumuşak olan hidrosoller cilde uygulanmadan önce seyreltmeye ihtiyaç duymaz yani doğrudan cilde uygulanabilir. Hatta her yaştan, hassas cilde sahip olanlar ve evcil hayvanlar için bile güvenli maddelerdir. Hidrosollerin daha az konsantre olması negatif bir özellik olarak görünse de ince aromaterapi ve kendi terapötik faydalarını sunabilirler.

  Aynı uçucu yağlarda olduğu gibi hidrosollerde de sıvının kalitesini etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörler; bitki hasat edildiğinde hava koşullarındaki yıllık değişikliklerden suya karşı ne kadar bitki materyali ve bitkinin hangi kısımlarının kullanıldığı, damıtma ısısı, damıtma işleminin uzunluğu ve bunun gibi birçok maddeden oluşur. 

  Uçucu yağların bozulmaması için nem, ısı ve ışıktan uzak tutulması gerektiği gibi hidrosollerin de bazı saklama şartları vardır. Hatta hidrosollerin %99.9 u su olduğundan dolayı uçucu yağlardan çok daha hızlı şekilde bozulur. Bu nedenle hidrosolleri karanlık ve serin bir yerde saklamak iyi olacaktır

 

HİDROSOL ÇEŞİTLERİ

 

  Hidrosoller kullanım alanlarına ve faydalarına göre birçok çeşide ayrılırlar. Bunlar; gül hidrosolü, alman papatyası hidrosolü, çay ağacı hidrosolü, Aromaterapi Market sitesinde de görüldüğü gibi lavanta hidrosolü, neroli hidrosolü ve yasemin hidrosolü gibi adını bitkilerden alan çeşitlerdir. Çeşitler ve faydalarına birlikte birkaç örnek verilecekse; kuru cildi nemlendirmek için cildin doğal dengesini bulmasına yardımcı olan gül mayası hidrosolü , tonik olarak kullanılacak hidrosol lavanta suyu, konu kuru ve hassas ciltler olduğunda cildi yıpratmadan yatıştıran ve nemlenmesini sağlayan anı zamanda saç derisi ve göz çevresi bakımı için de papatya suyu, kuru ve hassas ciltlerin kullanması tavsiye edilen bir başka hidrosol çeşidi de yeşil çay hidrosolü, cildin sıkılaşmasına yardımcı olan ve sarkmaları engelleyen akgünlük suyu, sıkılaştırırken siyah noktaların da azalmasına sebep olan cadı fındığı hidrosolü, kepeklenmeyi engelleyen defne suyu ve saç köklerini güçlendiren mersin hidrosolü gösterilebilir. 

 

HİDROSOL FİYATLARI

 

  Hidrosoller faydalarına, etkilerine göre çok uyguna bulup kullanabileceğiniz maddelerdir. Aromaterapi Market sitesinde de mevcut olan çeşitlerden hem hakkındaki bilgileri, hem kullanım şekillerini, etkilerini hem de fiyatlarını öğrenip gezerken karlı bir alışveriş yapabilirsiniz.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Aromaterapimarket.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.