Aromaterapi Yağların Faydaları

Hayatın stresinden ve telaşından biraz olsun uzaklaşmak isteyenlere hem vücudun hem de ruhun dinlenmesi için tercih edebilecekleri aromaterapi yönteminden bahsedilebilir. Aromaterapi ile zihni kurcalayan her türlü düşünceden uzaklaşmak ve çeşitli kokular ile iç huzuru sağlamak mümkün hale gelebilir. Antik Yunan dönemlerinden bu yana kullanılan doğal bir tedavi yöntemi olan aromaterapinin her geçen gün daha fazla sayıda kişi tarafından tercih edildiği de söylenebilmektedir. Buna göre aromaterapi yağların faydalarını merak edenlere en bilinen yağlar üzerinden örneklendirmeler yapılabilir. 
 
Aromaterapi Yağların Faydaları Nelerdir? 

 

 
En bilinen ve en yararlı aromaterapi yağlarının aşağıdaki gibi oldukları söylenebilmektedir: 

 
  1. Reyhan: Baş ağrıları ve migrende etkilidir. Hamilelerde kullanımı sakıncalı olan reyhan yağı, yumuşak bir aromaya sahiptir. 
  2. Bergamot: Aromaterapi yağların faydalarından söz edilirken ismi en çok geçen bitkidir. Strese bağlı cilt sorunlarını iyileştirir. Rahatlatıcı etkiye sahiptir. 
  3. Lavanta: Keskin kokusuyla bedeni ve ruhu ferahlatıcı olarak tercih edilşr. Yaraları iyileştirir ve ağrılar için olumlu etki gösterdiği bilinmektedir. 
  4. Limon: Gerginliği yatıştırır. Solunum yollarının temizlenmesi için de faydalıdır. 
  5. Okaliptüs: Aromaterapi yağların faydaları arasında en çok bahsedilen bitkilerden birisidir. Solunum yollarını açmak amacıyla kullanılır. Daha rahat nefes alınmasını sağlar. Keskin kokusu ile yorgunluğu giderir ve enerji verir. 
  6. Çay Ağacı: Ciltteki akne problemleri ile mücadele eder. Antimikrobiyaldir. Diş sağlığını destekler ve sinüs tıkanıklıklarını rahatlatır. 
  7. Portakal Kabuğu: Kas, eklem ve kemik ağrılarını iyileştirir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç sağlar. Depresyon belirtilerini en aza indirir. Cinsel isteksizliği giderir. Vücuttan toksinleri temizler. 
  8. Nane: Aromaterapi yağların faydalarını merak edenlere nanenin de etkilerinden söz edilebilir. Baş ağrılarına iyi gelen nane, mide spazmları konusunda da destekçidir. Nane ayrıca zihni geliştirir, enerji verir ve ağız kokusunu gidermede etkilidir. 

 

Görüldüğü üzere aromaterapi yağları, farklı pek çok sağlık problemine doğal yollarla çözüm üretebilmektedir. Bu nedenle ilaç kullanımından ziyade daha sağlıklı yöntemler ile tedavi olmayı düşünen kişilere aromaterapi yağların faydalarını öğrenmeleri tavsiye edilmektedir. Bu tür yağları en kaliteli ve en hesaplı nereden bulabileceğini merak edenlere de bu alanda en ünlü firmalardan birisi olan Therapium Naturalis adresini tercih edebilecekleri söylenebilir. 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Aromaterapimarket.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.