Aromaterapi Nedir?

Aromaterapinin ne olduğunu anlamadan önce kelime anlamını kavramak gerekmektedir. Aroma, hoş koku demektir. Terapi ise bir tedavi yöntemidir. O halde aromaterapi, güzel ve hoş kokular ile kişinin çakrasını açarak basit rahatsızlıkların tedavi edilme kısmını kapsayan bir iyileştirme yöntemidir. Aroma terapi, diğer tedavi şekillerinden biraz farklıdır. Eski çağlardan beri süregelen, uçucu yağları koklayarak, sabit yağlar ile masaj şeklinde uygulaması yapılmaktadır. Bu masajlar sayesinde günlük rahatsızlıkları giderilmesi temel hedef alınmıştır.

Uçucu yağlar, bitkilerde bulunur. Değişik yöntem ve teknikler ile elde edilen, kendine ait bir kokusu bulunan, oda ısısında uçabilen yani kalıcı olmayan maddelerdir. Tedavinin ana maddesini uçucu yağlar oluşturmaktadır. Bu uçucu yağlar sıvı sabit yağlar ile birleştirilmektedir. Sıvı yağlar kalıcıdır, uçmaz, sıvı formda olduğu için masaj yapımında rahatlıkla kullanılmaktadır.

Çiçek, tohum, kök, yaprak, çalı vb. botanik bitki biliminde yer alan kokusunu veren bütün aromatik bitki gruplarının buhar distribüsyon metodu ile elde edilen uçucu yağ ya da öz yağ diye adlandırılan özlerinin alınarak tedavi yönteminde kullanılmasıdır. İnsan vücudunda ruhsal, bedensel ve zihinsel şifa için kullanımı mümkündür. Aromaterapi insanlık kadar eski bir geçmişe sahip olan bir süreci kapsamaktadır. İnsanlık tarihinin geçmişine bakıldığı zaman her dönemde taş kapların içerisinde ezilen ve günümüze kadar gelen aromatik bitkilerin varlığını görebilmek mümkündür. Bu bitkilerin geçmişten beri su ve yağ ile karıştırılarak tedavi yöntemlerinde kullanıldığını çeşitli kaynaklarda bulmak mümkün. Aromaterapi konusunda en zengin kaynağı olan ve en gelişmiş bitkileri kullanan Mısır toplumu olarak bilinmektedir. Mısır topluluğunun mumyalama işleminde sedir ağacı yağı kullanması da bu toplumun aromaterapide ne kadar gelişmiş bir millet olduğunun göstergesidir.

Aromaterapi yapılırken ilk önce uçucu yağlardan faydalanılmıştır. Çeşitli bitkileri toplayarak bu bitkileri suyla ya da yağ ile ezip özünün çıkarılmasında kullanılmıştır. Aromaterapi ilk olarak benmari şeklinde kaynatılarak kullanılmıştır. Bu yöntem Fransa’ da çok yaygın kullanım şekli göstermiştir. Fakat aromaterapinin günümüze kadar etkili bir şekilde gelmesi İbn-i Sina sayesinde olmuştur. 14. yy. da distribüsyon yöntemini keşfederek günümüze kadar bu yöntemler ile uçucu yağlardan faydalanılmasına zemin hazırlamıştır.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Aromaterapimarket.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.